Antwerp Catwalk

Astrid_Peeters_AC08_003

Hello guys, how have you been? Sorry for my long posting break! With my boyfriend we made a small holiday escape to Cyprus, and when I returned back to Belgium, I directly “moved” to Antwerp. For three nights I walked there the grand défilés of the famous graduation show of the Antwerp Fashion Academy. I´ve already done this Antwerp catwalk before, and it´s always such an amazing experience!

First I have to collect all the pictures to prepare the post, so in the meanwhile, here are some from the old season!

Ahoj, jak se máte? Omlouvám se za delší přestávku, poslední dva týdny jsem se k blogu vůbec nedostala. S přítelem jsme bez velkého předchozího plánování vyrazili na dovolenou na Kypr a po návratu jsem se na tři dny “přestěhovala” do Antverp, kde jsem po tři večery předváděla na výročních přehlídkách mladých designérů ze slavné Antwerp Fashion Academy. Už jsem pro ně dříve předváděla a vždycky to byl úžasný zážitek s neopakovatelnou atmosférou. 

Protože mi chvilku zabere, než dám dohromady všechny fotky, v dnešním postu se můžete podávat na starší snímky z défilé pro Antverpskou módní akademii, pokud si dobře vzpomínám, jedná se hlavně o sezónu 2008.

Irena_Shaposnikova_AC08_007 Izumi_Hongo_AC08_008 Karisia_Paponi_AC08_017 Karisia_Paponi_AC08_026EK Thongprasert - LOV.jpg

Designers:

1. Astrid Peeters

2. Irena Shaposnikova

3. Izumi Hongo

4., 5. Karisia Paponi

6. EK Thongprasert

 

Photos by www.antwerp-fashion.be

 

Comments

  1. Anonymous says:

    Very cool designs! I look forward to the collections of this year… 🙂 A.

  2. Anonymous says:

    For me to much cool, but interesting.