London IIWe all have our own preferences but when it comes to shopping, London is my favourite. In the field of high fashion, the Parisian Golden Triangle’ surely is a tough competition, and the same applies to Brera in Milan. But in terms of street fashion, London wins the game for me.

I started my London shopping spree quite classically: by walking through Oxford Street – Regent Street – Old and New Bond Street, followed by Selfridge & Co., Harrods and Harvey Nichols (I swear I could spend all day there… My boyfriend gets eye twitching when I just mention HN´s name now… :-D). It was the first time I went to the charming district of Notting Hill, known (except for the movie) for its markets, vintage shops and flea markets. Last but not least was lovely Covent Garden, I planned to buy some Christmas gifts there but didn´t really get what I wanted…


Každý máme své preference, ale pokud jde o nákupy, málokteré město se podle mě vyrovná Londýnu. V oblasti high-fashion (má tenhle výraz český ekvivalent?) má samozřejmě Londýn těžkou konkurenci v pařížském “zlatém trojúhelníku”, i milánská Brera má v tomhle ohledu něco do sebe. Ale co se týče street-fashion (že by česky “móda ulice”? Jen ne “pouliční móda”… :-D), myslím, že Londýn prostě vede.

Nákupy v Londýně jsem začala klasicky, prošla jsem si Oxford Street – Regent Street – Old a New Bond Street. A protože jsem to tentokrát vzala z gruntu, následovaly obchodní domy Selfridge & Co., Harrods a Harvey Nichols, kde bych byla schopná strávit snad celý den (a mému příteli se ještě teď jen při vyslovení názvu objevuje tik v oku… :-D). Poprvé jsem se vydala do půvabné čtvrti Notting Hill, známé (kromě filmu) svými trhy, blešáky a vintage obchody. A na závěr Covent Garden, kde jsem plánovala pořídit nějaké ty vánoční dárky, ale nakonec jsem bohužel nenašla, co jsem sháněla.

 

Portobello Market, Notting Hill


Portobello Market, Notting Hill


A cool vintage store in Notting Hill… I especially loved all their vintage jewelry by Vivienne Westwood. Highly recommended!


Portobello, Notting Hill


A lovely vintage store in Portobello… Vintage lace, wedding dresses, jewelry… I bought a pair of beautiful earrings there, love them!


Her Majesty and her dog


The best coctail bar in Notting Hill!


Tower Bridge by night


St. Paul´s Cathedral over the Millennium Bridge


Tate Modern


Covent Garden


Rudolph the Red Nosed Reindeer in Covent GardenOld Bond Street, full of temptation!


Westminster Abbey


Comments

 1. Beautiful photos 🙂
  Love it!
  Xx
  Katha

  showthestyle.blogspot.com

 2. What amazing pictures! They are so great.
  the-creationofbeauty.blogspot.com

 3. I lived in London for years, so good to see these photo’s!
  I love this city!!!
  Looks like you had an amazing time!!

  Great photo’s Klara!!

  Wishing you an amazing weekend!

  xoxo Tamara Chloé

  http://www.tamarachloestyleclues.blogspot.com